00:20
Śląskie granie i śpiewanie (N - napisy dla niesłyszących)
02:00
Muzyka nocą
4:40
Śląska muzyka blisko Ciebie
8:00
Jurek sznupie w Śląsku
8:20
Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich
10:10
Sakralne Dziedzictwa Śląska
10:30
Msza Święta z Bazyliki św.Antoniego
11:30
Koło Gospodyń Wiejskich - Gotowanie na Ekranie
13:00
TV Okazje
16:15
Jurek sznupie w Śląsku
16:35
Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich
17:00
Minął tydzień
18:00
Śląska muzyka bliżej Ciebie
20:00
Szlagierowo i z humorem
22:15
22:45
Kino Niezależne
23:45
Śląskie granie i śpiewanie

GYBURSTAG KOŁOCA w Katowicach

Miejsce: Biblioteka Śląska w Katowicach
Termin: 19 sierpnia godz. 17:00
Organizator: Stowarzyszenie Wrazidlok
Opis:
Stowarzyszenie WRAZIDLOK i Biblioteka Śląska zapraszają na GYBURSTAG KOŁOCA w Katowicach w najbliższy piątek 19.08.2022r. o godz. 17:00. W trakcie wydarzenia zaplanowano: premierę książki, koncert i degustację tradycyjnych śląskich ciast. Wydarzenie będzie miało miejsce przed gmachem Biblioteki Śląskiej.

– Kultura Górnego Śląska zachwyca bogactwem swojej codzienności. Jednym z naszych skarbów jest śląskie ciasto, czyli po prostu kołoc. Ciasta Ślązakom towarzyszą od narodzenia do śmierci. Są z nami w najważniejszych momentach życie. Wielopokoleniowe pieczenie ciast to przykład naszej familijności – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca wydarzenia.

Premierowy GYBURSTAG KOŁOCA odbył się w ubiegłym roku w trakcie dożynek gminnych w Świerklańcu. Spotkał się z gorącym przyjęciem. Organizatorzy uznali, że ta ciekawa formuła może zostać wykorzystana w innych miejscach.

W Bibliotece Śląskiej z radością promujemy region, szeroko rozumianą kulturę, pielęgnujemy tradycję, ale przede wszystkim czytelnictwo i książkę, które są dla nas bezcenne. Z tym większa przyjemnością oddajemy do rąk naszych czytelników wyjątkową publikację, pachnącą farbą drukarską, ale też makiem, serem, jabłkami i miłością do tego, co sprawia, że chcemy być razem – tu i teraz, ale też w myślach i wspomnieniach – mówi Aneta Satława, pełnomocnik Dyrektora Biblioteki Śląskiej

Projekt uzyskał wsparcie w ramach programu Mikrogranty Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.Wydarzenie zaplanowano w parku przy budynku głównym Biblioteki Śląskiej (od strony ul. Damrota w Katowicach).

Kołoc to najwspanialsza sprawa, jaką wymyślili nasi przodkowie już setki lat temu. Najwspanialsza, obok rolad, klusek i modrej kapusty. I o ile zestaw z roladą jest symbolem naszej śląskiej kuchni, o tyle kołoc jest symbolem naszej śląskiej gościnności. Towarzyszył przecież naszym przodkom i nam w ważnych wydarzeniach rodzinnych, kiedy zawsze nim częstowano gości. Uwieńczeniem tego zwyczaju są tradycje weselne, gdzie przyszła para młoda obdarowywała zarówno gości weselnych jak i znajomych, sąsiadów, przyjaciół weselnym, czyli najlepszym kołocem. Ten kołoc był serwowany na weselu, oraz dawano go ludziom w czasie weselnego korowodu, kiedy to było tzw. wyszczyganie. Szanujmy sobie śląskie tradycje – wyjaśnia Tomasz Wrona współautor książki o śląskim cieście.

W programie wydarzenia przewidziano:

– prezentację książki „Śląski kołoc” – autorzy Bronisław Wątroba i Tomasz Wrona,

– poczęstunek tradycyjnym śląskim ciastem,

– występ muzyczny Adriana Krawca.

Bronisław Wątroba podsumowuje swój udział w powstaniu książki – Je żech rod iże mog żech dołożyć swoje trzi fynigi do ty publikacji. Po prowdzie to yno żech sparafrazowoł cosik do rymu po ślonsku tekst niy mojego autorstwa. Jo som przeca takich kołoczow niy robioł, a yni żech je od bajtla ze smakym jod. Ja, za młodu kejniykej trafiyło mi taszczyć te blachy kołocza do piekarza, dyć na tym był fertig moji roboty. Po tym to już yno żech maszkycioł.


Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print