00:40
Śląskie granie i śpiewanie (N- napisy dla niesłyszących)
7:20
7:25
Bez Komentarza
7:30
7:48
7:50
Debata Tygodnia Tomasz Głogowski - Grzegorz Gaża
8:05
8:08
10:05
10:08
11:05
11:08
11:30
11:48
11:50
Debata Tygodnia Tomasz Głogowski - Grzegorz Gaża
12:05
12:08
17:00
Koncert Dolnośląski Festiwal Muzyczny
19:00
Minął Tydzień
22:00
Kobiet ze Śląska
23:00
Minął Tydzień
23:55
Śląskie granie i śpiewanie (N-napisy dla niesłyszących)

Trwa walka o bazę LPR w Kaniowie w powiecie bielskim

Samorządowcy nie składają broni w walce o bazę LPR w Kaniowie w powiecie bielskim. Starosta bielski zapowiada dalsze starania.

„Decydenci w Warszawie zawsze byli daleko od spraw samorządowych, stąd myślę taka  oderwana od rzeczywistości odpowiedź z ministerstwa”- starosta Andrzej Płonka komentuje odpowiedź Waldemara Kraski z Ministerstwa Zdrowia na interpelację w sprawie utworzenia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie w powiecie bielskim. Pytał o to poseł Przemysław Koperski. W piśmie czytamy, że „nie przewiduje się obecnie utworzenia dodatkowej bazy w Kaniowie”.

„Pan minister pisze m.in. o konieczności pozyskania terenu i budowie bazy, tymczasem w Kaniowie wszystko już jest. Taką potrzebę widzą ościenne samorządy podejmujące uchwały w tej sprawie, naszą inicjatywę wspiera Marszałek Województwa Śląskiego”– dodaje Andrzej Płonka.

Starosta przypomina, że zabiegi samorządów o ulokowanie śmigłowca LPR w Beskidach trwają od około 10 lat. Nie jest to więc nowa inicjatywa. „Tymczasowe ulokowanie załogi w Kaniowie tylko potwierdziło, że nasze argumenty są słuszne. Wystarczy spojrzeć na ilość interwencji LPR w trudno dostępnych terenach górskich w ostatnich miesiącach”– mówi samorządowiec.

Przypomnijmy, od połowy grudnia 2019 r. śmigłowiec LPR stacjonuje na terenie Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie. To w związku z remontem w Aeroklubie Gliwickim, gdzie mieściła się dotychczasowa baza. Docelowo załoga lotniczego pogotowia ma się przenieść do nowobudowanej siedziby na lotnisku Muchowiec w Katowicach.

Starosta Andrzej Płonka zapowiada dalsze starania o bazę LPR w Beskidach. „Sprawa jest ważna nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów którzy tu wypoczywają”- mówi samorządowiec.

Uchwałę w sprawie utworzenia w Kaniowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przegłosowali w maju b.r. radni powiatu bielskiego. Dokument trafił do Ministra Zdrowia i Wojewody Śląskiego. Podobne stanowisko uchwalili radni miasta Bielsko-Biała.

 

Materiały prasowe: M.Fritz

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print