0:25
Śląskie granie i śpiewanie (N- napisy dla niesłyszących)
9:30
Tv Okazje
10:10
Rozmowa poranka radia eM
16:45
Śląskie granie i śpiewanie (N-napisy dla niesłyszących)
17:30
17:48
18:05
18:08
Pogoda
18:10
Program samorządowy/ publicystyczny
18:30
18:48
19:05
19:08
Pogoda
19:10
Magazyn Sportowy
19:30
Program samorządowy/ publicystyczny
20:05
20:08
20:10
Etiudy studenckie
21:30
Raport
21:48
21:50
Gość Dnia
22:05
22:10
Program samorządowy/ publicystyczny
23:05
Flesz
23:08
23:10
Magazyn Sportowy

Kontrole na przejściach granicznych

Od poniedziałku, 9 marca, ruszyły kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych w kraju. Punkt sanitatarny powstał też na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Decyzje te zostały podjęte, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

– Mają one przede wszystkim na celu kontrolę temperatury, kontrolę sanitarną przyjeżdżających drogą autostradową. Mówimy tu przede wszystkim o autokarach oraz o busach od 9 osób – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wojewoda wyjaśnił, że podczas kontroli zbierane będą informacje od osób znajdujących się w autokarze lub busie po to, aby w przypadku potwierdzenia przypadku koronawirusa natychmiast dotrzeć do wszystkich podróżnych i objąć ich kwarantanną.

– To jest jedna z ważniejszych decyzji państwa polskiego, polskiego rządu i nieliczne państwa decydują się na tego typu działania dotyczące ochrony i prewencji. Chcielibyśmy, aby w naszym województwie mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie – zaznaczył wojewoda.

W poniedział, 9 marca, podczas briefingu komendant śląskiego oddziału straży granicznej płk Adam Jopek wyjaśnił, że działania związane z kontrolami podejmowane będą przez Straż Graniczną, Policję, Straż Pożarną, Krajową Administrację Skarbową i Inspekcję Transportu Drogowego we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił z kolei komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, w najbliższych dniach na ulicach i na drogach w regionie pojawi się więcej policjantów, funkcjonariusze będą też patrolować miejsca zmian środków transportu.

Obecnie na terenie województwa śląskiego jest 5 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wszyscy są mieszkańcami Rybnika i znajdują się na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. Czterech pacjentów to osoby, które podróżowały jednym środkiem transportu, natomiast piąta osoba to członek rodziny jednego z zarażonych.

Aby ograniczyć ewentualną możliwość rozprzestrzeniania się wirusa na terenie miasta, w 3 rybnickich szkołach, tj. w Szkole Podstawowej nr 9, Zespole Szkół nr 3 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14, zawieszone zostały zajęcia. Decyzję taką podjął Prezydent Rybnika w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz Śląskim Kuratorium Oświaty.

We wtorek, 10 marca, decyzję o zamknięciu placówke szkolnych podjął również cieszyński Magistat. Zajęcia zostały odwołane w trzech szkołach: Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie, Szkole Podstawowej  nr 4 w Cieszynie oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Wojewoda Jarosław Wieczorek podkreśla, że z każdym dniem w regionie wzrasta liczba łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Na początku było ich ponad 200, ale związku z tym, że 35 szpitali zostało postawionych w stan gotowości, placówki te dostosowują infrastrukturę do przyjęcia maksymalnej liczby potencjalnych pacjentów z koronawirusem. Jak wyjaśnił wojewoda, dodatkowe środki zostały też zadysponowane na karetki. Obecnie jest ich w systemie ponad 160, a docelowo ma być ponad 200.

Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego szef rządu zaznaczył, że obecnie kładziony jest nacisk na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Stąd podjęta została decyzja o uruchomieniu kontroli sanitarnych na przejściach granicznych. W najbliższych dniach kontrole takie mają zacząć być przeprowadzane również w pociągach oraz w portach. Szef rządu zaapelował również do osób objętych kwarantanną domową o przestrzeganie reżimu i niewychodzenie z domu. Jak zaznaczył z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski, szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze. Seniorzy powinni unikać miejsc, gdzie jest dużo ludzi i potencjalnie może dojść do zarażenia.

Na chwilę obecną w województwie śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, w kwarantannie 89, pod nadzorem sanitarnym 737.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print