00:40
Śląskie granie i śpiewanie (N- napisy dla niesłyszących)
7:20
7:25
Bez Komentarza
7:30
7:48
7:50
Debata Tygodnia Tomasz Głogowski - Grzegorz Gaża
8:05
8:08
10:05
10:08
11:05
11:08
11:30
11:48
11:50
Debata Tygodnia Tomasz Głogowski - Grzegorz Gaża
12:05
12:08
17:00
Koncert Dolnośląski Festiwal Muzyczny
19:00
Minął Tydzień
22:00
Kobiet ze Śląska
23:00
Minął Tydzień
23:55
Śląskie granie i śpiewanie (N-napisy dla niesłyszących)

Grzybiarzu! Spacerowiczu! Te słupki mogą Ci pomóc

Jesień już na horyzoncie, a wraz z nią nastaje czas leśnych wędrówek. Grzybiarze, zbieracze jagód czy spacerowicze – każdy z nich chętnie zagląda do lasu. Niestety w zalesionym terenie bardzo łatwo się zgubić. Wystarczy chwila nieuwagi, zagapienie na piękno otaczającej przyrody, zjeście z wyznaczonej ścieżki i może okazać się, że nie potrafimy sami odnaleźć drogi do domu. Spokojnie! W tym artykule znajdziecie rady, które pozwolą Wam zachować spokój i bezpiecznie wrócić z leśnej wyprawy.  

 

Policjanci wielokrotnie pomagali zagubionym grzybiarzom odnaleźć drogę. Brak rozpoznania terenu oraz brak przygotowania do chodzenia w lesie, kończy się często interwencją policji. Telefon do dyżurnego często rozpoczyna się od słów „zgubiłem się w lesie…”. Kiedy policjant dopytuje o szczegóły, często okazuje się, że zgłaszający ma problem z określeniem miejscowości, w której zaparkował samochód, nie mówiąc o części lasu, do której wszedł.

Pamiętaj, że odnalezienie przed zmrokiem zagubionej osoby w lesie, powoduje często ograniczony czas działania dla służb. Wówczas konieczne jest włączenie do poszukiwań wszystkich policjantów i funkcjonariuszy innych służb. Dlatego tak ważne jest, aby zachować czujność, rozsądek i przestrzegać pewnych podstawowych zasad:

  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,
  • dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu,
  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,
  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,
  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać,
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie,
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

Jednak co zrobić kiedy zgubimy się w lesie?

Najważniejsza zasada: NIE PANIKUJ! To ona pozbawia nas racjonalnego myślenia i wywołuje chaos, które mogą skutkować niebezpiecznymi błędami. Usiądź, odpocznij, odetchnij. Zastanów się, czy umiesz wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiesz, gdzie jesteś. Zatrzymaj się w miejscu, w którym czujesz, że się zgubiłeś. Nie błądź, nie szukaj po omacku, bo możesz pogorszyć swoją sytuację.

W odnalezieniu drogi mogą ci pomóc „tajemnicze” słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc.

 

Las podzielony jest na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Dodatkowo każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału. Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów. Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbą ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane. Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne. Na terenach Nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

Jeżeli zgubisz się w lesie, pamiętaj o powyższych wskazówkach. Twoje rozsądne działanie pozwoli służbom na szybką pomoc.

Źródło: W artykule wykorzystano materiały Nadleśnictwa Zawadzkie

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print