Oszuści podający się za fałszywych policjantów znowu w akcji. Swoje oszczędności straciło dwóch seniorów z Katowic. Pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, numerów PIN lub haseł do kont bankowych i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Stróże prawa apelują o ostrożność!
Po raz kolejny kryminalni katowickiej komendy odnotowali przypadki prób wyłudzenia pieniędzy od starszych osób. Oszuści, stosując tzw. metodę „na policjanta”, co jakiś czas próbują zdobyć zaufanie szczególnie seniorów i wyłudzić od nich pieniądze.
W poniedziałek, 29 lipca, swoje pieniądze straciło dwoje seniorów z Katowic. 83-letnia kobieta przekazała swoje oszczędności oszustowi podającemu się za policjanta, który wcześniej zdobył jej zaufanie, dzwoniąc na telefon stacjonarny i przedstawiając wymyśloną historię o szajce listonoszy. Kolejną ofiarą przestępców jest 82-letni katowiczanin, który również wpadł w sidła oszustów i przekazał im swoje oszczędności. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna przez kilka dni wypłacał swoje oszczędności z banku i przekazywał tej samej oszustce. Pokrzywdzeni byli przekonani, że biorą udział w akcji mundurowych wymierzonej w przestępców, a pieniądze, które oddają rzekomemu policjantowi, będą dobrze zabezpieczone. W rzeczywistości seniorzy padli ofiarą oszustów i stracili swoje oszczędności.
PAMIĘTAJMY!
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
- Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!
JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?
- Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają np. z książki telefonicznej.
- Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki bądź podają się za przedstawiciela policji lub innych służb.
- Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.
- Gdy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.
Stróże prawa apelują o ostrożność! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.