0:40
Śląskie granie i śpiewanie (N-napisy dla niesłyszących)
7:20
7:25
Bez Komentarza
7:30
7:48
8:05
8:08
8:10
Program samorządowy/ publicystyczny
9:05
9:08
10:05
10:08
10:10
Rozmowa poranka radia eM
10:30
Z Archiwum TVT
11:05
11:08
11:30
11:48
12:05
12:08
12:10
Program samorządowy/ publicystyczny
16:45
Śląskie granie i śpiewanie (N-napisy dla niesłyszących)
17:10
Serduszko dla Nikosia
17:30
17:48
18:05
Flesz
18:08
18:10
Program samorządowy/ publicystyczny
18:30
18:48
19:05
19:08
19:10
Nie taka szkoda górnicza straszna
19:30
Program samorządowy/ publicystyczny
19:50
Serduszko dla Nikosia
20:05
20:08
20:10
Etiudy studenckie
21:30
21:48
22:05
22:10
Program samorządowy/ publicystyczny
23:05
23:08
23:10
Nie taka szkoda górnicza straszna
23:30
Serduszko dla Nikosia

Bielscy uczniowie podjęli temat transplantacji w projekcie „Ostatni DAR”

Uczniowie Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej postanowili przekonać mieszkańców Śląska do idei transplantacji. W tym celu realizują projekt społeczny „Ostatni DAR”.

Uczniowie Technikum nr 1 w Bielsku-Białej zdecydowali podjąć temat transplantacji, gdyż ich zdaniem jest on niezwykle ważny. Często pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości tak bardzo, jak chociażby kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska.

Bez wątpienia moment śmierci bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny niezwykle traumatyczny. W tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym momencie trzeba nieraz podjąć szybką decyzję, która może uratować inne życie. Zdaniem uczniów należy podejmować działania, które sprawią, że pobranie organów do przeszczepu przestanie budzić lęk i grozę wśród rodzin zmarłych, a zacznie kojarzyć się z życiem.

– Zależy nam, aby uświadamiać polskie społęczeństwo, które z czasem zacznie inaczej postregać transplantację narządów od zmarłej osoby. Niech ten trudny moment uwolni rodziny od wyrzutów sumienia, a wleje w nich otuchę, że nawet ze śmierci może wypłynąć dobro. – podkreślają uczniowie Technikum nr 1 w Bielsku-Białej.

Projekt ruszył na początku stycznia. W czasie ferii organizatorzy akcji odwiedzili z kamerą kilka miast w województwie śląskim, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów. Materiały stworzone przez uczniów można znaleźć w serwisie YouTube na kanale Ostatni DAR. Obecnie możemy zobaczyć relacje mieszkańców z Żor, Częstochowy i Chorzowa.

Uczniowie z Bielska-Białej do swojej akcji zaangażowali os. Piotra Sadkiewicza, zwolennika idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku.

Przeprowadziliśmy wywiad z ks. Piotrem Sadkiewiczem, który jest znany z propagowania idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Duchowny tłumaczył, że dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości. Uważa on, że „zmartwychwstanie nie jest Zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym” – informują organizatorzy akcji społecznej Ostatni DAR.

Historią swego życia podzieliła się z uczniami również  biorczyni serca, absolwentka naszej szkoły – Pani Jadwiga Noga.

– Chcieliśmy spotkać się z większą liczbą biorców, niestety aktualna sytuacja na świecie uniemożliwiła nam to. – dodają uczniowie.

Uczniowie bielskiego technikum stworzyli rówież reklamę społeczną, w której przekonują do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli. Zaprojektowane przez siebie oświadczenia chcą rozdawać na ulicach miast, gdy będzie już taka możliwość. Zdjęcia do filmu wykonał Kamil Lorek z 4 TG w murach Technikum nr 1 w Bielsku-Bałej – tym samym nawiązał do historii tego budynku, w którym mieścił się szpital wojskowy za czasów II wojny światowej. W reklamie zagrali uczniowie Małgorzata Gaik, Dominik Parma i Szymon Targosz z 4 AO, Igor Żukowski z 3 AN. Młode projektantki mody z klasy 3 TM Zuzanna Krzyżewska oraz Jagoda Duszyk dodatkowo uszyły pluszowe organy, dzięki którym uczniowiem mogą swój przekaz kierować do wszystkich osób, bez względu na wiek.

Akcja znalazła uznanie wśród wielu instytucji. Patronat honorowy nad projektem objęli Marszałek Województwa Śląskiego, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Polski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, Katowic, Chorzowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca oraz Żor, Burmistrz Miasta Skoczowa, Cieszyna, Żywca oraz Pszczyny, Starosta Cieszyński, Starosta Bielski, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej. Projekt bierze udział w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

Źródło: Organizatorzy Akcji „Ostatni DAR”

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print