Ambient, misy i gongi wybrzmią na ASP w Katowicach
Prawie połowa dorosłych Polaków odczuwa przewlekły stres, a co piąty z nas codziennie odczuwa stres w pracy. Z pewnością duży wpływ ma na to pandemia, wojna w Ukrainie, a także sytuacja gospodarcza na świecie. Śląska fundacja Soundscape, założona przez Pawła Pindura – byłego założyciela i członka kabaretu Łowcy.B – w odpowiedzi na niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego Polek i Polaków startuje z projektem muzycznym Solar Renewal. To cykl terapeutycznych sesji muzycznych, na których dominuje muzyka ambientowa, misy i gongi tybetańskie, czyli dźwięki, które działają relaksacyjnie i uwalniają od różnego rodzaju napięć. Nie zabraknie również specjalnej instalacji artystycznej, która będzie wytwarzała promienie słoneczne, a tych szczególnie brakuje nam w sezonie jesienno-zimowym. Pierwsza sesja odbędzie się już w sobotę, 25 lutego o godz. 16:00 w Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji, które mieści się w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Fundacja Soundscape postanowiła stworzyć projekt Solar Renewal, którego celem wprowadzenie uczestników w pogodny i energetyczny nastrój. Wybór muzyki był oczywisty – muzyka ambientowa, która odpręża, wpływa na naszą koncentrację i uwalnia od różnego rodzaju napięć. Zadbaliśmy również o oprawę wizualną. Będzie to instalacja artystyczna, która wytwarza promienie słoneczne. Jak pokazują badania, dostęp do słońca ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie – mówi Matylda Badera, członkini zarządu fundacji Soundscape.
Muzyczne sesje terapeutyczne są dla każdego
W trakcie Solar Renewal wystąpią najciekawsi polscy Dj-e oraz przedstawiciele muzyki elektronicznej. Muzyczne sesje terapeutyczne skierowane są do osób w każdym wieku. Organizatorzy podkreślają jednak, że szczególnie zależy im na aktywizacji seniorów, a także na osobach, które zmagaj się, na co dzień ze stresem i złym samopoczuciem. Połączenie kojących dźwięków mis i gongów z relaksującą muzyką ambientową sprawia, że ciało rozluźnia się, umysł odpoczywa i wchodzi w naturalne skupienie. Taki stan sprzyja przywracaniu równowagi. Przed każdym koncertem planowana jest również prelekcja promująca profilaktykę zdrowia psychicznego. To wielopłaszczyznowy i interdyscyplinarny projekt kulturalny, którego do tej pory nie było na mapie województwa śląskiego, a nawet Polski.
Terminy sesji Solar Renewal
Koncerty z cyklu Solar Renewal realizowane przez fundację Soundscape odbędą się 25 lutego, 5 marca, 11 marca, 18 marca oraz 25 marca w Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji (ul. Raciborska 50, Katowice). Muzyczną ucztę dźwiękową zapewnią biøs, Daniel Szlajnda, Greg Bojanek, Ceglarek/Dybala, Pruski, Eta Hox, Botanica, Tomasz Bednarczyk, Kokoro oraz Antonina Nowacka.
Partnerzy
Partnerami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, fundacja Lotto oraz Glissando.
Działalność fundacji Soundscape w 2022 roku
W lipcu 2022 roku fundacja Soundscape wspólnie z Muzeum Śląskim w Katowicach zorganizowała największy w regionie koncert Muzeum·Wy·Dźwięki z okazji obchodów 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do II RP. Ponadto w sierpniu 2022 roku fundacja zrealizowała specjalny koncert Voyage Molecularis – Inicjatywa Mikromodularna, a w październiku wspólnie ze Stowarzyszeniem Pokolenie zorganizowała akcję humanitarną na rzecz pomocy Ukrainie. W ramach tego działania przeprowadzona została zbiórka finansowa oraz licytacja prac ukraińskich artystów (ArtFrontUkraine). Akcja została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego. Nie zabrakło również wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży. W grudniu odbyły się pierwsze warsztaty „ABC Produkcji muzycznej” dla uczniów szkół podstawowych. Celem prowadzonych warsztatów było rozpowszechnianie zainteresowania nowymi technologiami oraz produkcją muzyki.
O fundacji Soundscape
Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne czy warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację.
Materiały prasowe: fundacji Soundscape