Od wielu lat przyglądamy się niepokojącym wskaźnikom rosnącej liczby osób cierpiących w Polsce na depresję. Pozornie Polakom żyje się coraz wygodniej. Mamy coraz więcej udogodnień, lepiej jemy, więcej zarabiamy. Ilość stresu, która jest połączona z tak intensywnym codziennym działaniem, przyczynia się do tego, że nasz system nerwowy przestaje sobie z tym wszystkim radzić, nie potrafimy rozładowywać emocji towarzyszących nam na co dzień.
Przestrzeń, w której będzie można chwilowo odetchnąć otworzy się już 23 marca w Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach. Właśnie wtedy swoją premierę będzie miał wielopłaszczyznowy i interdyscyplinarny projekt wystawy „Solar Festiwal”. Wydarzenie łączące sztuki wizualne oraz muzykę, podczas którego organizatorzy, zaproszeni artyści wraz z uczestnikami przyjrzą się wpływowi sztuki na dobrostan człowieka. Wierzy się, że pomaga ona w ujawnianiu i przetwarzaniu emocji poprzez tworzenie przestrzeni do ekspresji. Takimi założeniami
kierowali się kuratorzy wydarzenia – zespół fundacji Soundscape. Jako osoby zajmujące się kulturą i produkcją wydarzeń, postanowili oni stworzyć przestrzeń, która pozwoli wszystkim na chwilę wytchnienia.
– Muzeum Śląskie wspólnie z fundacją Soundscape i Tauron Lab organizują po raz pierwszy Solar Festiwal. To wydarzenie, które stawia sobie za cel promowanie akcji artystycznych z zakresu sztuk wizualnych i dźwiękowych. Mamy nadzieję, że udział w proponowanych sesjach i spotkaniach oraz doświadczanie sztuki wieloma zmysłami wpłynie pozytywnie na dobrostan uczestników. Z wielką pasją i zaangażowaniem włączyliśmy się w organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że w tym roku zaprosimy uczestników do Łaźni Muzeum Śląskiego, która zamieni się w przyjazną dla wszystkich strefę komfortu. W Łaźni od 23 marca prezentowana będzie instalacja multimedialna Szymona Szewczyka – artysty pochodzącego z Katowic. Wizualno-świetlnym wrażeniom towarzyszyć będzie skomponowany także przez artystę pejzaż dźwiękowy. W weekendy natomiast w Łaźni będą odbywać się koncerty najlepszych polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Jesteśmy przekonani, że w trakcie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. To wydarzenie, którego z pewnością nie można przegapić – mówi dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego.
W dniach 23, 24, 30 i 31 marca oraz 6 i 7 kwietnia muzealną Łaźnie wypełni ambient.
– Priorytetem wszystkich działań podejmowanych przez markę Volvo jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo psychiczne i dobrostan duchowy zajmuje szczególne miejsce pośród naszych aktywności. Jako firma zorientowana na człowieka, staramy się angażować w działania służące poprawie jakości życia, relacji oraz samopoczuciu ludzi wokół nas. Dostrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i nie boimy się podejmować trudnych tematów. Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem projektu, który w realny sposób może pozytywnie wpłynąć na życie tak wielu osób – mówi Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas.
Wydarzeniem otwierającym będzie całonocna sesja muzyczna, podczas której wystąpią: Gong House Orchestra, biøs, Aheloy!, Spool (Florian TM Zeisig, Angel Paradise (DE)) – koncert połączony z sesją aromaterapii, Emiter, Jan Dybała oraz Felicia Atkinson (FR). Będzie to okazja do spędzenia nocy w Muzeum. Organizatorzy przygotują dla uczestników akcesoria wypoczynkowe, a artyści dźwięki kołyszące do snu.
W tygodniu wystawę będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia Muzeum Śląskiego. Na miejscu będą czekać pufy, materace i leżaki
zachęcające do spędzenia w przestrzeni Łaźni dłuższej chwili.
– Wszelkiego rodzaju widowiska muzyczne od tych wielkich odbywających się w filharmoniach przez sale widowiskowe po małe kluby mają swoją specyfikę, ale i element wspólny: muzyka łączy, buduje więź między ludźmi, nadaje życiu smak. Cieszymy się, że możemy być częścią niezwykłego eksperymentu muzycznego, który poszerza skalę muzycznych doznań – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.