2:00
Przebojowa noc w TVT
4:40
Muzyka na dzień dobry
8:00
Rodzina Treflików
8:30
Z plantą w ogrodzie
9:00
Muzyka na dobry dzień
9:55
Sakralne dziedzictwo Śląska - Rybnik - Chwałowice
10:25
Zasłuchani w słowo Pana
10:30
Msza Św. z Bazyliki św. Antoniego w Rybniku
11:30
Szlagierowo i z humorem
12:00
Śląskie po prostu
12:30
Z plantą w ogrodzie
13:00
Muzyczne popołudnie
14:00
Kalejdoskop
15:00
Muzyczne perełki Top 15 - podsumowanie
16:15
Minął tydzień
17:00
Śląskie po prostu
17:30
Ej Ty moja muzyczko
18:30
Rodzina Treflików
19:00
Szlagierowo i z humorem
19:30
Sakralne dziedzictwo Śląska - Rybnik - Chwałowice
20:00
Władcy przygód
21:40
Kalejdoskop
22:40
Muzyczne Perełki Top 15 podsumowanie

7 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach!

7 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 9 grudnia 2023 roku i potrwa aż 3 dni, do 11 grudnia. Po raz pierwszy festiwal będzie trwał aż tak długo. Tu można dotknąć nauki: od fizyki, laserów, medycyny, po poezję i prawo.

Ten oto Śląski Festiwal Nauki jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. W zeszłym roku przyszło na niego aż 50 tysięcy osób. To tylko jeden z powodów, dlaczego festiwal rozłożono na trzy dni. Sami uczestnicy także prosili o to, by wydarzenie trwało dłużej. Zmieniono również przestrzeń festiwalową i stworzono Rynek Nauki – tu będą skupione sceny festiwalu.

W tym roku festiwal odbędzie się w pomieszczeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Stanowiska pokazowe będą mieścić się na sali o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych. Tegoroczna edycja ma być wyjątkowa, ponieważ miasto Katowice ma otrzymać tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Jak wskazuje marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski sejmik województwa śląskiego w przyszłym roku wyda 15 milionów złotych na zadania z tym związane.

Rektorzy najważniejszych uczelni w województwie śląskim zgodnie odpowiadają, że „Nauka da nam przyszłość”. Właściwie trudno wyznaczyć zakres tematów, które pojawią się na Śląskim Festiwalu Nauki. Przedmiotem badań może być niemal wszystko.

W strefie motosportu pojawi się Marcin Budkowski. Jest jednym z Polaków, który w pewnym momencie został szefem zespołu Renault w Formule Jeden.

W czasie jednego z pokazów zobaczymy, jak wytwarza się paliwo wodorowe – co więcej, sami będziemy mogli w tym procesie uczestniczyć. Zobaczymy również różnego rodzaju roboty, a także symulator pacjenta, który pomaga uczyć się studentom kierunków medycznych. Nie zabraknie także szeroko pojętej humanistyki: poznamy dress cody przeszłości, tajemnice starego pisma czy porozmawiamy na temat karania nieletnich i tego, od jakiego wieku powinno ono funkcjonować.

W ramach Śląskiego Festiwalu Nauki w Spodku 9 grudnia o 19.00 pokazane zostanie widowisko Katopolis nawiązujące swoją nazwą do Katowic i miast („polis”) greckich, które były kolebką europejskiej nauki.

 

Materiały prasowe/fot. Marzena Bugała-Astaszow