10:00
17:23
17:30
Wolni Jeźdźcy - Amatorski Klub Filmowy Klaps
18:10
Eko Maluch
18:30
Wolni Jeźdźcy - Amatorski Klub Filmowy Klaps
19:10
Szklakiem Rodów Przemysłowych
19:30
Eko Maluch
21:30
Wolni Jeźdźcy - Amatorski Klub Filmowy Klaps
22:10
Szlakiem Rodów Przemysłowych
22:30
Peggy Brown

Wyjątkowy sukces chirurgów z Gliwic! Pierwsi na świecie dokonali przeszczepu narządów szyi

To niesamowity sukces! Chirurdzy z Gliwic jako pierwsi na świecie dokonali rozległej transplantacji narządów szyi połączonej z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. 7-letni pacjent, u którego dokonano operacji jako roczny malec połknął żrący płyn do udrażniania rur.

Zabieg odbył się kilka tygodni temu. Chirurdzy rekonstrukcyjni z Gliwic pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego odnieśli sukces na skalę światową. To pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku.

Tymek mając zaledwie roczek połknął żrące granulki stosowane do udrażniania rur. To była chwila nieuwagi, która zmieniła życie chłopczyka i jego rodziny.  W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku u dziecka uległy martwicy: nasada języka, krtań, gardło, tchawica oraz przełyk aż do poziomu żołądka. Od tego momentu 7-latek nie jadł pokarmów stałych i żywiony był wyłącznie dojelitowo. Ponadto dziecko oddychało przez rurkę tracheostomijną.

Teraz, po operacji przeprowadzonej w Śląskim Centrum Chorób Serca przez zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach, chłopczyk ma szansę na normalne życie. Tymek od kilku dni pije wodę. Lekarze są zdania, że powrót 7-latka do pełnego zdrowia jest możliwy.

To nie jedyny sukces zespołu prof. Adama Maciejewskiego. Chirurdzy z Gliwic maja na swoim koncie tysiące operacje rekonstrukcyjnych po nowotworach, a także dwa przeszczepy twarzy. Pierwszą z operacji przeprowadzono w 2013 roku u 33-letniego mężczyzny, który przeżył poważny wypadek. Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie.

Chirurdzy z Gliwic za swoje niezwykłe osiągnięcia zostali uhonorowani Medycznym Oscarem.

 

DODAJ KOMENTARZ

komentarze

Zobacz pozostałe artykuły