00:00
Śląskie granie i śpiewanie (N- napisy dla niesłyszących)
1:00
Muzyka Disco
10:10
Sakralne dziedzictwo Śląska
10:30
Msza Św. Z Bazyliki Św. Antoniego w Rybniku
18:00
Koncert- DFM Magdalena Cornelius-Kulig
19:00
Sakralne dziedzictwo Śląska
22:15
Śląskie Granie i Śpiewanie

Pierwszy sferyczny ogród społeczny powstanie w Katowicach

Stowarzyszenie Giszowiec przy współpracy z MDK Giszowiec powoła do życia pierwszy sferyczny ogród społeczny na Śląsku, którego konstrukcja została zaprojektowana przez studio SPACE10 na zlecenie skandynawskiego giganta oferującego szerokie wyposażenie do wnętrz. Już we wrześniu w Giszowcu zobaczymy tą wyjątkową zieloną przestrzeń.

Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum, architekci SPACE10 pracują nad rozwiązaniami, dzięki którym ludność miejska może w lokalny i zrównoważony środowiskowo sposób produkować żywność. Stąd nie tylko powstał pomysł kompaktowego ogrodu, ale także udostępnienie planów wykonania na wolnej licencji, dostępnej dla każdego.

Ogród przypomina kulę o wymiarach 2,8 m x 2,5 m, która składa się z kilku sferycznych poziomów mogących pomieścić rośliny. Do tej pory pojawiał się w Polsce tylko na targach designu. We wrześniu na stałe stanie w Giszowcu.

Growroom (z ang. grow – rosnąć, room – pokój) znajdzie się w samym sercu górniczej dzielnicy – w Parku Pod Lipami. Koordynatorem działań są pracownicy domu kultury, którzy wraz z lokalną społecznością będą dbać o ogród. Mieszkańcy ulic Adama, Wojciecha, Mysłowickiej, Gościnnej, Miłej i Kolistej, przy których znajdują się największe skupiska blokowisk, będą mogli zagospodarować swój kawałek ogrodu oraz zaangażować się w tworzenie zintegrowanej społeczności. Samo miejsce nazwane Flanca (ze śląskiego flanca – sadzonka) będzie stanowiło punkt wyjściowy do proekologicznych działań, takich jak warsztaty recyclingowe, wegańskie kuchnie społeczne, wykłady o tematyce zero waste, wymienialniki roślinne i wiele innych.

Organizatorzy kładą duży nacisk na współpracę ze stowarzyszeniami i organizacjami promującymi i wdrażającymi cele zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznego podejścia do życia. Obecnie trwa nabór opiekunów, można skontaktować się bezpośrednio z MDK w Giszowcu w celu uzyskania informacji.

Inauguracja Flancy nastąpi 06.09.2020 o godz. 15.00, w programie m.in. wspólne obsadzanie ogrodu, ekologiczne wykłady Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, koncert „Dźwięków natury”, warsztaty linorytu, wymienialnik roślinny, wystawa plakatów Loesje oraz eko stoiska.

W inicjatywę zaangażowani są partnerzy: Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, Wood Artisan, BioBazar, Jarzyniówka BISTRO, Inny Czas oraz Zielono Mi – usługi ogrodnicze.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

 

Źródło: materiały prasowe MDK Giszowiec-Katowice

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print