00:00
Śląskie granie i śpiewanie (N- napisy dla niesłyszących)
1:00
Muzyka Disco
10:00
Sakralne Dziedzictwo Śląska
10:30
Msza Św. Z Bazyliki Św. Antoniego w Rybniku
11:30
Wybieram Śląskie
18:00
Kalejdoskop (JM- tłumaczenie na język migowy)
19:00
"Reset" wszystko o grach
19:15
Wybieram Śląskie
19:40
Sakralne Dziedzictwo Śląska
22:15
Śląskie granie i śpiewanie (N-napisy dla niesłyszących)

Auto-eko-busy już wkrótce wyjadą na gliwickie ulice

Gliwice stawiają na zielony transport. Eko-autobusy już wkrótce wyjadą na gliwickie ulice. Wprowadzenie na ulice elektrycznych autobusów i „tankowanie z gniazdka” to kolejne, istotne elementy działań Gliwic mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście.

20 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Gliwicach została podpisana umowa z firmą Volvo Bus Corporation. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach kupiło 10 elektrycznych autobusów – pierwszych tego typu pojazdów w miejskim transporcie. Podczas spotkania byli obecni: prezydent Gliwic Adam Neumann, prezes PKM Gliwice Henryk Szary oraz wiceprezes Maciej Krawczyk, stronę Volvo reprezentowali Marek Gawroński – wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym oraz pełnomocnik Volvo Polska Maciej Sylwanowicz.

Autobusy elektryczne marki Volvo Bus Corporation wyjadą na gliwickie ulice najpóźniej na początku 2022 roku. Będą kursować na dwóch liniach – na trasie linii A4 między Teatrem Miejskim w Gliwicach przy ul. Nowy Świat a zajezdnią PKM przy ul. Chorzowskiej oraz na trasie linii nr 676, okrężnej, między Sikornikiem a Szobiszowicami. Projekt o wartości blisko 32 mln zł zdobył 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych.

W gliwickiej zajezdni pojawi się 7 autobusów dwuosiowych i 3 autobusy trzyosiowe, przegubowe. Elektrycznej flocie autobusowej będzie towarzyszyć odpowiednia infrastruktura techniczna. Stacje ładowania powstaną w zajezdni przy ul. Chorzowskiej oraz w pobliżu przystanków początkowych linii – przy ul. Nowy Świat i Czapli. Zanim jednak to nastąpi, PKM w Gliwicach w ramach osobnego postępowania przetargowego sfinansuje niezbędne prace budowlane, przede wszystkim budowę nowej stacji transformatorowej w zajezdni przy ul. Chorzowskiej, a także miejsc do parkowania i ładowania autobusów wraz z okablowaniem.

Wprowadzenie na ulice elektrycznych autobusów i „tankowanie z gniazdka” to kolejne, istotne elementy działań Gliwic mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Projekt będzie realizowany etapami – dostawę autobusów poprzedzą prace budowlane. Pierwsze autobusy elektryczne od Volvo pojawią się w Gliwicach po wybudowaniu niezbędnej infrastruktury. Termin zakończenia realizacji projektu to 31 grudnia 2021 r.

 

Źródło: materiały prasowe UM Gliwice

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print